Ajurweda

Czym jest ajurweda? Zastosowanie w życiu codziennym

Ajurweda jest straożytną wiedzą o życiu i zdrowiu wywodzącą się z Indii. Mądrości spisywane i przekazywane przez tysiąclecia, tworzą zbiór zasad i praktyk, pozwalających prowadzić zdrowe i świadome życie. Jest to równocześnie filozofia dążąca do połączenia ciała i ducha oraz osiągnięcia równowagi pomiędzy światem materialnym i niematerialnym.

Jakie są podstawowe założenia ajurwedy?

Założenia ajurwedy są jednym z najstarszych systemów medycyny naturalnej i łączą się ze sferą ciała i ducha. System ten podchodzi do tych dwóch sfer holistycznie – zakłada, że leczenia wymaga całość, nie tylko jeden obszar. Uważa się, że za większością chorób i dolegliwości fizycznych odpowiada brak równowagi w relacji ciała z duchem. Każde zachwianie równowagi może mieć wpływ na samopoczucie. Ajurweda wyróżnia szczególne działanie na każdego z nas jednej z trzech energii, zwanych doszami – vata, pitta lub kapha. Kierowanie się w życiu zaleceniami dla posiadanej doszy, czyli typu energetycznego, pozwala na uzupełnienie zasobów i zachowanie wewnętrznego spokoju. Medycyna ajurwedyjska skupia się głównie na odnalezieniu przyczyn złego samopoczucia. Doszukuje się go w zaburzonym przepływie energii w ciele, zaniedbaniu któregoś z elementów ważnego dla danej doszy czy zbyt dużego nagromadzenia negatywnych emocji. Sposoby leczenia obejmują różne obszary medycyny naturalnej.

Jak stosować zalecienia ajurwedy na co dzień?

Ajurweda to system posiadającym wiele rozwiązań. Należy rozpoznać, co zaburza naszą równowagę, ponieważ to właśnie do zachowania równowagi będziemy dążyć. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zaleceń, które sprawdzą się u każdego. Ich praktykowanie pozwoli spojrzeć na siebie holistycznie – jako na całość:

  • Regularne posiłki – Ajurweda przykłada sporą wagę do jedzenia, dając mu moc zarówno leczenia, jak i wyrządzania szkód. Ważna jest regularność posiłków, spożywanie ich świadomie i powoli, uważne przeżuwanie.
  • Rutyna i dobre nawyki – Równowagę najłatwiej utrzymać zachowując stały rozkład dnia, powoli wprowadzając małe zmiany, które z czasem staną się nawykami.
  • Medytacja oraz joga – medytacja zalecana jest dla wszystkich typów, w każdym momencie życia. Pozwala ona wyciszyć się i uspokoić emocje. Joga natomiast to forma medytacji w ruchu, gdzie szczególną uwagę zwraca się na prawidłowy oddech i powolne, rozciągające ciało ruchy.

Ajurweda zamiast leczyć dolegliwość, doszukuje się ich przyczyn, które zgodnie z założeniami tkwią wewnątrz. Nieprzepracowane emocje czy negatywne myśli powodują choroby fizyczne. Zawsze warto więc zatrzymać się i wyciszyć, by zachować równowagę pomiędzy ciałem a duchem.

Food obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com